Zespół periodontologów, który aktywnie włączył się w akcję „Po pierwsze zdrowie” to specjaliści koordynowani przez prof. Renatę Górską, konsultanta krajowego w dziedzinie periodontologii, Prezesa Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego (PTP) oraz członka zarządu Europejskiej Federacji Periodontologii (EFP). W Wyszkowie prof. Renata Górska, dr Anida Brodnikowska, dr Maciej Nowak przeprowadzały ankietę, która będzie podstawą do opracowania raportu dotyczącego stanu przyzębia Polaków Wyniki badań zostaną opublikowane jesienią 2017 r. Osoby, które wzięły udział w konsultacjach periodontologicznych zostały poinstruowane, jak ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Genetyka i choroby, takie jak cukrzyca też mają wpływ na stan naszej jamy ustnej, ale wielu problemów można uniknąć. Pod warunkiem, że przyłożymy większą wagę do regularnego i prawidłowego dbania o stan naszego uzębienia. Chorobom przyzębia sprzyja też w znacznym stopniu palenie tytoniu.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyli się lekarze okuliści dr Aleksandra Opala, dr Anna Plichta, dr Ewelina Czapka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie oraz kardiolog dr Łukasz Januszkiewicz z Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Podczas badań okulistycznych, oprócz badania ankietowego i fizykalnego, szczególną uwagę zwracano na ryzyko zachorowania na jaskrę i zaćmę oraz udzielając informacji na temat przyczyn i czynników ryzyka wad wzroku. Jaskra jest wiodącą przyczyną ślepoty na świecie (ponad 60 mln osób na świecie jest nią dotkniętych). Dotyczy pacjentów w każdym wieku we wszystkich częściach świata. Lekarze zwracali uwagę na regularność badań profilaktycznych. Sugerowane częstości badań okulistycznych według przedziału wiekowego pod kątem jaskry to: 35-39 lat; co 2-4 lata; 40-54 lata – co 1-3 lata; 55-64 lata – co 1-2 lata, w wieku powyżej 65 r.ż – co 6-12 m-cy.
Badania słuchu koordynował dr Roman Barylyak z Instytutu Fizjologi i Patologii Słuchu.