Opole było drugim przystankiem na tegorocznej trasie wielospecjalistycznego Programu przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym „Po Pierwsze Zdrowie”. Mieszkańcy miasta i okolic mogli wykonać przesiewowe badania słuchu oraz skorzystać z porad otolaryngologów, audiologów i foniatrów dostępnych w Mobilnym Centrum Słuchu na Placu Wolności 9 czerwca w godzinach 9.00 – 15.00. Mieszkańcy skorzystali także z porad stomatologów i periodontologów, którzy sprawdzali stan przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. W sumie przeprowadzono ponad 700 badań i konsultacji.
Opolanie chętnie korzystali także z porad innych specjalności i wykonywali badania słuchu. Jest to bardzo dobra tendencja, ponieważ wg. badań Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFPS) u dzieci w wieku szkolnym prawie co piąte dziecko ma zaburzenia słuchu, natomiast w wieku podeszłym 70% osób powyżej 70 roku życia ma różnego rodzaju problemy związane ze słuchem. Wg. dr n. med. Renaty Cudejko, specjalisty z Instytutu Narządów Zmysłów oraz członka Towarzystwa Otolaryngologów Foniatrów i Audiologów Polskich, partnerów Programu, cieszy fakt, że w społeczeństwie rośnie świadomość konieczności dbania o słuch w każdym wieku.
– Nasze stanowisko podczas tej akcji odwiedzali mieszkańcy Opola w różnym wieku – mówiła dr n med. Renata Cudejko – Starsi pacjenci chcieli poznać metody leczenia zaburzeń słuchu, które w wieku senioralnym są bardzo powszechne. Wyjaśnialiśmy m.in. czym jest niedosłuch, i jak można go leczyć, aby móc sprawnie funkcjonować i komunikować się z otoczeniem. Rodziców zaś interesowało przede wszystkim, jak postępować z dziećmi, aby doby słuch służył im przez całe życie – dodaje dr n med. Cudejko.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka i badania przesiewowe słuchu, które są znakomitym przykładem właśnie szeroko rozumianego myślenia o wczesnym zapobieganiu i wykrywaniu różnych schorzeń, które mają wpływ na rozwój człowieka i jego codzienną komunikację z otoczeniem. Polska wyróżnia się na mapie świata jeżeli chodzi o skalę i jakość realizowanych programów badań przesiewowych.
– U dzieci w wieku szkolnym chcemy wykrywać nie tylko zaburzenia wrodzone, które nie zostały wykryte wcześniej. Do tej pory badaniami przesiewowymi słuchu w Polsce zostało objętych ponad 1 milion dzieci w wieku szkolnym – mówił lek. Bartłomiej Król z Kliniki Otorynolaryngologii z IFPS – Problem niedosłuchu dotyczy również osób w podeszłym wieku, gdzie dominują zaburzenia odbiorcze. Brak diagnostyki i leczenia w tej grupie wiekowej może skutkować trudnościami komunikacyjnymi, a nawet wyłączeniem społecznym – dodaje lek. B. Król.
W najbliższą niedzielę (17.06) na badania słuchu zapraszamy do Tych i Kępna.