Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, który odbył się 7 lipca, był okazją nie tylko do kibicowania zmaganiom rycerzy, ale zadbania o swoje zdrowie. Nieopodal zamku zaparkowało Mobilne Centrum Diagnostyczne, w którym mieszkańcy w ramach Programu „Po Pierwsze Zdrowie” mogli zbadać słuch. Badania są nieinwazyjne i bezbolesne, poprzedzone konsultacją z lekarzem, który przy pomocy wideootoskopu sprawdza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do dalszej diagnostyki. Następnie technicy wykonują badania słuchu wykorzystując metodę audiometrii tonalnej.
– Przede wszystkim nie używajmy wszelkiego rodzaju patyczków do mechanicznego oczyszczania, bo to może spowodować wpychanie woskowiny w głąb światła przewodu słuchowego i po prostu zatykanie albo nawet uszkodzenie błony bębenkowej – mówiła na antenie TVP3 Bydgoszcz lek. Nina Miązek-Zapała z Kliniki Oto-ryno-laryngochirurgii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu – Prawidłowa higiena uszu polega na myciu ich wodą z mydłem. Patyczki służą zaś do oczyszczania małżowiny usznej tylko do ujścia przewodu słuchowego. Można spróbować usunąć woskowinę samemu, stosując parafinę, która jest tania i skuteczna – dodaje lek. N. Miązek-Zapała.
Słuch jest najważniejszym zmysłem, dzięki któremu poznajemy świat, komunikujemy się z nim i odczuwamy przyjemność z tego kontaktu. Jednocześnie ten zmysł jako najwrażliwszy najszybciej ulega uszkodzeniu związanemu z niewłaściwym trybem życia. Warto zatem o niego zadbać zanim będzie za późno! Poza właściwą higieną uszu, specjaliści z Instytutu przy każdej okazji podkreślają, aby unikać hałasu, słuchać dźwięków cichych i średnio głośnych, a także unikać wybuchów petard, kapiszonów, strzelania oraz głośnych dyskotek i koncertów.
W najbliższą sobotę badamy słuch na Polach Grunwaldu.