22 lipca, w Toruniu, przed pierwszym z cyklu koncertów „Lato, muzyka, zabawa” organizowanym przez TVP – patrona medialnego Programu – zorganizowaliśmy prawdziwe medyczne miasteczko. W ramach współpracy z różnymi specjalistami zaproszonymi do udziału w Programie, mieszkańcy Torunia skorzystali nie tylko z porad laryngologów i wykonali przesiewowe badania słuchu. Na Rynku Nowomiejskim można było się skonsultować z periodontologiami i stomatologami, kardiologiem i urologiem. Tak powstało medyczne miasteczko, które odwiedziło blisko pół tysiąca Torunian. Toruń był także drugim miastem, w którym do naszego medycznego Centrum zaprosiliśmy harcerzy i wolontariuszy z OHP.
W Toruniu można także było skorzystać m.in. porad stomatologów i periodontologów, choć specjalizacja tych ostatnich jest nadal mało znana w naszym kraju.
– To wielka szkoda, ale poziom wiedzy, na temat specjalizacji jaką jest periodontologia jest niewielki. Większość osób jest zaskoczona, że są specjaliści z takiej dziedziny – mówił lek. dentysta Paweł Dymalski z Centrum Implantacji i Chorób Przyzębia – Niestety pacjenci trafiają do nas najczęściej po skierowaniu od innego lekarza, z bardzo zaawansowanymi chorobami przyzębia, a wtedy możliwości lecznice mamy bardzo ograniczone. Podobnie jak w innych dziadzinach medycyny, regularne badania profilaktyczne przynoszą bardzo dobre efekty lecznicze, więc potrzeba dużo środków i czasu, aby wiedza na ten temat stała się powszechna. Zdarza się bowiem, że nawet w środowisku medycznym nasi koledzy nie wiedzą, że wśród dentystów są periodontolodzy, którzy zajmują się chorobami przyzębia – dodaje lek. dentysta P. Dymalski.
Problem jest bardzo poważny, bo choroby przyzębia to bardzo powszechna przypadłość – pod względem częstotliwości występowania ustępują jedynie próchnicy. Nalezą do nich m.in. ogólnie rozumiane choroby dziąseł, wszelakie stany zapalne przyzębia oraz jego wady – zarówno wrodzone, jak i nabyte. Zdecydowanie jedną z najczęstszych chorób jest paradontoza.
Lepiej jest w przypadku zagadnień z urologii, bo nasze społeczeństwo ma coraz większą wiedzę na ten temat. To dobra tendencja, twierdzi dr n. med. Piotr Zapała z Kliniki Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: – Coraz więcej mężczyzn zaczyna się interesować swoim zdrowiem i szukać informacji na temat ewentualnych schorzeń urologicznych. Niestety ma to też negatywne skutki, zwłaszcza jeśli to zainteresowanie ograniczy się wyłącznie do „porad” znalezionych w internecie, które mogą być nieprawdzie, niepełne i mogą wprowadzać w błąd. Tu w Toruniu najczęściej padały pytania związane z zaburzeniami w funkcjonowaniu gruczołu krokowego, zwanego potocznie prostatą. Bardzo dobrym zjawiskiem było to, że zdecydowana większość pacjentów miała na ten temat już jakąś wiedzę. To ważne, że mężczyźni coraz więcej interesują się tym tematem.
Także w przypadku występowania problemów kardiologicznych, zaproszeni do Programu specjaliści widzą poprawę. Wg. lek med. Katarzyny Jastrzębskiej z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poziom wiedzy na tematy kardiologiczne jest wręcz dobry: – Pacjenci z obciążonym wywiadem kardiologicznym są dobrze poinformowani o zagrożeniach jakie niosą za sobą choroby układu sercowo-naczyniowego. Wiedzą także dużo na temat profilaktyki. W Toruniu najwięcej pacjentów miało nadciśnienie tętnicze, które jest chorobą cywilizacyjną i pozostaje najważniejszym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie.
Wysokość ciśnienia tętniczego wykazuje związek ze śmiertelnością i zapadalnością na choroby układu krążenia takie jak zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca, choroba tętnic obwodowych, a nawet niewydolność nerek. Dlatego tak ważne jest, abyśmy znali przyczyny i czynniki ryzyka nadciśnienia tętniczego i umieli rozpoznawać jego rozpoznać jego objawy.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również konsultacje laryngologiczne i przesiewowe badania słuchu, które są nieinwazyjne, bezbolesne i nie zabierają dużo wakacyjnego czasu.
– Przy pomocy videootoskopu, w odpowiednim powiększeniu, możemy obejrzeć kanał uszny i ocenić stan błony bębenkową pacjenta – mówiła, dyżurująca w Mobilnym Centrum Słuchu w Toruniu, lek. med. Nina Miązek-Zapała z Kliniki Oto-Ryno-Laryngochirurgii – Po takim badaniu decydujemy, czy pacjent może przystąpić do kolejnego etapu czyli badania słuchu metodą audiometrii tonalnej.
Zaproszeni do Programu przedstawiciele OHP, którzy w ramach swojej działalności edukacyjno – wychowawczej także promują postawy prozdrowotne, bardzo zachęcali swoich podopiecznych i ich rodziny do skorzystania ze wszystkich badań profilaktycznych.
Głównym zadaniem OHP jest organizacja kompleksowego wsparcia dla młodzieży w zakresie jej aktywizacji społecznej i zawodowej, w tym: wychowania, kształcenia zawodowego, szkoleń zawodowych, planowania indywidualnej ścieżki zawodowo-edukacyjnej oraz zatrudnienia. Ochotnicze Hufce Pracy wspierają młodych ludzi w zakresie rozwiązywania problemów rodzinnych i społecznych. Stwarzają im warunki do wyrównania szans na udany start w dorosłe życie, niezależnie od sytuacji materialnej. Do Ochotniczych Hufców Pracy mogą się także zgłaszać młode osoby niepełnosprawne, w tym także oczywiście osoby z wadami słuchu. Im nich również specjaliści pomogą w poszukaniu pracy.
– Jesteśmy otwarci na wszystkie problemy młodych ludzi – mówiła Małgorzata Teranowicz, Komendant Wojewódzka OHP w Toruniu – Pomagamy zarówno tzw. młodzieży trudnej z rodzin patologicznych, jak i każdemu, kto szuka swojego miejsca w życiu zawodowym. Mamy wysoko wykwalifikowaną kadrę, w tym specjalnie szkolonych tzw. tutorów (przyp. red. tutor, z łaciny – opiekun to ktoś, kto pracuje w relacji jeden na jeden). W ramach różnych programów finansowych ze środków UE szukamy zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych. Zachęcamy, aby się do nas zgłaszać. Serdecznie zapraszamy do placówek w całym kraju! – dodaje Komendant Teranowicz.
W najbliższy weekend zapraszamy na badania słuchu do Mrągowa (28.07) i Gostynina (28.07), gdzie dodatkowo będzie można skorzystać z porad okulistów.