Kontrast:     Rozmiar tekstu: A A+ A++

Mieszkańcy Kluczborka zbadali swój słuch

1 lipca Mobilne Centrum Słuchu przyjechało na Kluczborka, gdzie podczas jubileuszowego 20 Parafialnego Festynu Rodzinnego w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych można było wykonać przesiewowe badania słuchu. Przez niemal całą niedzielę specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w ramach Programu „Po Pierwsze Zdrowie” udzielili konsultacji i przebadali kilkaset osób.

Proboszcz Parafii ks. Bernard Jurczyk nie krył zadowolenia z wizyty specjalistów z Kajetan: – Festyn jest organizowany przez parafialny zespół Caritas i ma charakter charytatywny, a wszelkie zyski przeznaczamy na działalność dobroczynną dla naszych parafian. Badania słuchu, które zaoferowaliście w naszej parafii doskonale się w tę dobroczynność wpisują. Problemy ze słyszeniem są przecież ogromną bolączką wielu z nas.  – dodaje ks. Proboszcz.

Podobnie jak dzień wcześniej, w Łagowie, Mobilne Centrum Słuchu najczęściej odwiedzali seniorzy. Nie jest tajemnicą, że nasze społeczeństwo, podobnie jak całej Europy Zachodniej, się starzeje, co jest wyzwaniem dla specjalistów wszystkich dziedzin medycyny. Dla utrzymania sprawności i samodzielności osób w wieku senioralnym ogromne znaczenie ma umiejętność komunikowania się, która w ogromnym stopniu zależy od stanu słuchu. Niestety skala problemu zaburzeń słuchu wzrasta z wiekiem.

Znaczące zaburzenia słuchu mają także seniorzy. – mówił lek. Wojciech Kimak z Kliniki Oto-Ryno-Laryngochirurgii – W wieku senioralnym problemy ze słuchem są powszechne – 75 proc. osób po 70 roku życia ma niedosłuch. Zaburzenia słuchu są więc ogromnym problemem społecznym, który wiąże się także ze wstydem i niechęcią do noszenia np.: aparatów słuchowych.– dodał lek. W. Kimak.

Leczenie seniorów jest więc nie lada wyzwaniem dla nauki i medycyny. Dziś śmiało można powiedzieć, że współczesne metody chirurgiczne i technologiczne pozwalają pomóc prawie każdemu pacjentowi z niedosłuchem, niezależnie od tego, co jest jego przyczyną – uszkodzenia ucha zewnętrznego, środkowego czy wewnętrznego.

W najbliższą sobotę na badania słuchu zapraszamy mieszkańców Golubia Dobrzynia i Puław.

AKTUALNOŚCI

Wszystkie aktualności