Kontrast:     Rozmiar tekstu: A A+ A++

Badania słuchu na Cekcyniadzie

Dni Gminy Cekcyn, czyli popularna Cekcyniada, dobyły się w pierwszy weekend sierpnia. Była to okazja dla mieszkańców i trustów, nie tylko do wspólnego świętowania i zabawy, czy  zobaczenia wszystkiego, co ma do zaoferowania dzisiejsza wieś. Specjaliści z Mobilnego Centrum Słuchu zapraszali przede wszystkim na bezpłatne, przesiewowe badania słuchu. W Cekcynie organizatorzy Programu „Po Pierwsze Zdrowie” gościli na zaproszenie Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, z którym wspólnie przygotowano medyczne miasteczko, stając się elementem akcji Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje.

Wiek, urazy mechaniczne, długotrwałe przebywanie w hałasie to tylko przykładowe przyczyny różnego rodzaju zaburzeń słuchu. Wg. lek. Anny Suskiej – Więch z Kliniki Oto-Ryno-Laryngochirurgii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu nie wolno również bagatelizować infekcji górnych dróg oddechowych.

Nawet zwykłe infekcje mogą prowadzić do różnych uszkodzeń słuchu – mówiła na antenie TVP3 Bydgoszcz lek. A. Suska – Więch – Najczęściej powodują zmiany obrzękowe i wysiękowe w górnych drogach oddechowych, a następnie w uszach środkowych. Nieleczone, lub nieleczone właściwie prowadzą do zmian zarostowych i utrwalania się uszkodzeń słuchu oraz kolejnych następstw wymagających leczenia operacyjnego.

Oczywiście, że nie zawsze potrzebne jest leczenie operacyjne. Zwłaszcza wtedy – gdy wada jest wykryta wcześnie. Jeżeli u dzieci rozpoczynających obowiązek szkolny różne zaburzenia słuchu spotykamy prawie u 20%, to w tej grupie dominują następstwa infekcji górnych dróg oddechowych. Jeżeli te infekcje będą leczone właściwie, jeżeli będziemy przestrzegali znanych zasad higieny to leczenie operacyjne uszu nie będzie konieczne. Są różne wady, kiedy nie słyszy nasze dziecko wszystkiego i trzeba poziom docierającego do nich dźwięku wzmocnić aparatem słuchowym. Wtedy nie będzie konieczna operacja. Ale jeżeli już są wskazania do leczenia operacyjnego to wybór i zastosowanie odpowiedniej metody pozwala uzyskać dobre i bardzo dobre, trwałe efekty. Polskie dzieci – głównie dzięki staraniom Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu – mają dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych, do skutecznych terapii często jako jedne i z pierwszych czy wręcz pierwsze w świecie.

Organizatorzy Dni Cekcyna zgodnie twierdzili, że atmosfera zabawy sprzyja zapoznawaniu się ze zasadami zdrowego trybu życia i promocji profilaktyki.

W taki sposób najłatwiej i najszybciej można dotrzeć nie tylko do mieszkańców i turystów odwiedzających Gminę Cekcyn – mówił Jacek Brygman, Wójt Gminy Cekcyn – Każda taka akcja profilaktyczna jest w naszej Gminie bardzo potrzebna. Jak pewnie wielu, w zabieganym życiu, mamy mało czasu, żeby się zająć swoim zdrowiem. Nasza Gmina uczestniczy w różnych akcjach profilaktycznych organizowanych wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, takim przykładem jest Biała Niedziela, której następną edycję przewidujemy na wiosnę. Już teraz serdecznie zapraszamy specjalistów z Instytutu, aby ponownie odwiedzili naszą Gminę i przebadali kolejną grupę mieszkańców.

11 sierpnia zapraszamy do Szczebrzeszyna. Będzie można wykonać przesiewowe badania słuchu i skorzystać z porad periodontologów.

 

 

AKTUALNOŚCI

Wszystkie aktualności