Tym razem „Lato z Radiem” zostało zaprezentowane w stylu „country and western”, bo Mrągowo to kolejna miejscowość na trasie tej kultowej audycji i Mobilnego Centem Słuchu. W sobotę 28 lipca, ze słuchaczami i mieszkańcami Mrągowa spotkał się Roman Czejarek. Dziennikarz „Lata z Radiem” wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiał nie tylko o muzyce country, wielokrotnie zapraszał także chętnych na badania przesiewowe słuchu, a w rozmowie na antenie z lek. Piotrem Fronczakiem z Kliniki Oto-Ryno-Laryngologicznej Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu wspólnie przestrzegali przed używaniem patyczków higienicznych do czyszczenia uszu.
Zatkane ucho to rzeczywiście nieprzyjemna dolegliwość, z którą każdy z ans z pewnością się spotkał. Temu zjawisku mogą towarzyszyć osłabienie słuchu lub także szumy uszne. Dolegliwość ta może pojawić się nagle, najczęściej po kąpieli bądź wysiłku fizycznym, gdy woskowina w uchu napęcznieje i spowoduje zatkanie światła kanału słuchowego. Nie jest niebezpieczna, ale ze względu na ubytek słuchu i jej uciążliwość zaleca się wizytę u laryngologa.
Nie tylko zatkane uszy były tematem rozmów i konsultacji ze specjalistami dyżurującymi w Mobilnym Centrum Słuchu.
– Pacjenci, którzy odwiedzili nas w Mrągowie najczęściej pytali „jak słyszą?” – mówił lek. Cezary Łuszcz z Warmińsko – Mazurskiego Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, partnera Programu „Po pierwsze zdrowie” – Takie pytania nie były przypadkowe. Pacjenci przychodzą bowiem do nas z najróżniejszymi dolegliwościami. Oczywiście badania przesiewowe, które mogą u nas wykonać to jedynie wstępna diagnostyka. Pozwala ona jednak przekazać informacje, jakie dalsze kroki należy podjąć, aby w pełni zadbać o swój słuchu. – dodaje lek. C. Łuszcz.
Coraz większe zainteresowanie – zwłaszcza wśród młodych rodziców – badaniami przesiewowymi do bardzo dobra tendencja. Problemy ze słuchem mają bowiem istotne znaczenie dla rozwoju dziecka dla jego całej edukacji. Dziecko ze znacznym niedosłuchem ma trzykrotnie gorsze wyniki w nauce niż prawidłowo słyszący rówieśnicy Wczesne wykrywanie zaburzeń słuchu u dzieci ma ogromne znaczenie dla wczesnego wdrożenia programu wczesnej interwencji, którego celem jest usprawnienie procesu komunikacji. Zaburzenia te, nawet jeśli są niewielkie, mogą mieć negatywny wpływ zarówno na rozwój komunikacji językowej, jak i rozwój ogólny dziecka. Im wcześniej zostaną one wykryte, tym większa jest szansa na ich skuteczne wyleczenie.
W nadchodzący weekend zapraszamy na badania słuchu mieszkańców i turystów odwiedzających Giżycko (4.08) oraz Cekcyn (5.08). W Giżycku będzie można ponadto skorzystać z porad stomatologów i periodontologów oraz urologa.