Mobilne Centra Diagnostyczne, zgodnie ideą Programu „Po Pierwsze Zdrowie”, która zakłada, że ma on wspierać zdrowie wszystkich Polaków, docierają także do małych miejscowości i wsi. Tym razem przy okazji corocznego święta plonów specjaliści przebadali uczestników Dożynek Gminnych w Zalesiu Gmina Chełmża. Po mszy dziękczynnej i konkursie na wieniec i ozdobę dożynkową mieszkańcu przyszli na badanie słuchu i skorzystali z porad periodontologa.
Starsi mieszkańcy Gminy najczęściej narzekali na występujące coraz częściej problemy ze słuchem, które pojawiały się np.: podczas codziennej komunikacji z otoczeniem. Niestety, jak wykazują badania skala problemu zaburzeń słuchu wzrasta z wiekiem. Po 65. roku życia ma je około 50%, a po 70. roku życia już 75% osób. Powiększa się grupa osób, których słuch w zakresie niskich częstotliwości jest dobry, ale w zakresie wysokich pojawiają się nawet głębokie uszkodzenia z częściową głuchota włącznie. To powoduje, że coraz gorzej rozumieją mowę. Pacjenci mający klasyczną odmianę częściowej głuchoty są w stanie zrozumieć zaledwie około 10-15% słów.
Natomiast młodsi mieszkańcy Gminy prosili o poradę jak najlepiej dbać o higienę uszu. – Wśród młodszych pacjentów, którzy odwiedzili nasze Mobilne Centrum Słuchu najczęściej padały pytania o sposoby czyszczenia uszu i możliwości pozbycia się zalegającej woskowiny – mówiła lek. Agata Szleper z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu – Niektórzy byli zdziwieni, że można spróbować usunąć woskowinę samemu, stosując parafinę, która jest tania i skuteczna. Wszystkim odradzałam używania patyczków higienicznych. – dodaje lek. A. Szleper.
Uczestnicy Dożynek Gminnych mieli także niepowtarzalną okazję spotkać się i skonsultować z periodontologiem. Chętnych było wielu.
– Niestety stan wiedzy większości Polaków na temat chorób przyzębia jest bardzo niski. Najczęściej nie wiedzą oni nawet, czy w rodzinie występowały jakieś choroby jamy ustnej i nie znają podstawowych zasad higieny – mówiła dr hab. n. med. Agnieszka Droździk z Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie – Pacjenci, którzy odwiedzili nasz punkt konsultacyjny w Zalesiu najczęściej pytali dlaczego oprócz wypełnienia ankiety epidemiologicznej ważymy ich i mierzymy obwód pasa. Nie wiedzieli, że nadwaga i otyłość ma znaczący wpływ na występowanie chorób przyzębia, a te z kolei mogą być groźne dla naszego serca, wątroby i mózgu. – dodaje dr hab. n. med. Droździk.
Specjaliści z Mobilnych Centrów Diagnostycznych zostali w Gminie przyjęci bardzo życzliwie. Szczególne podziękowania skierował do nich Jacek Czarnecki Wójt gminy Chełmża.
W drugi weekend września zapraszamy aż do trzech miast: 8.09 Łódź, 9.09 Gniezno i Warszawa. Będzie można zbadać słuch, skorzystać z porad periodontologów i onkologów.