O potrzebie podejmowania działań profilaktycznych i edukacji prozdrowotnej rozmawiali w środę (17 października) w Senacie uczestnicy konferencji poświęconej nowoczesnym technologiom medycznym. Eksperci podkreślali też wagę obowiązkowych szczepień ochronnych. W środę w Senacie odbyła się konferencja „Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na profilaktykę oraz codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia”. (…)
Podczas konferencji przewodniczący Komitetu Nauk Klinicznych PAN i wiceprzewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych prof. Henryk Skarżyński podsumował trzecią edycję „Wielospecjalistycznego programu przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym i wsparcia zdrowia Polaków – Po pierwsze zdrowie”. Prof. Skarżyński wskazał, że celem programu było „kreowanie aktywnych postaw prozdrowotnych” i „budowanie solidarności pokoleniowej jako fundamentu wspierania opieki zdrowotnej Polaków”.
Działania podjęte w ramach programu koncentrowały się na przeprowadzeniu populacyjnych wielospecjalistycznych badań przesiewowych i diagnostycznych przez mobilne zespoły lekarzy, pielęgniarek, techników medycznych, inżynierów medycznych i innych specjalistów. Uczestnicy środowej konferencji rozmawiali także m.in. o zaleceniach badań przesiewowych słuchu u dzieci, a także badań w kierunku jaskry, zaburzeń siatkówki, zaburzeń plamki żółtej i zaćmy. Mówiono również o profilaktyce nowotworów, nadwagi i otyłości, chorób przyzębia i jamy ustnej, a także o potrzebie wczesnego wykrywania zaburzeń w psychiatrii dzieci i młodzieży.