20 września od samego rana w audycjach telewizyjnych i radiowych można było usłyszeć zaproszenie do udziału w badaniach profilaktycznych. W odpowiedzi na nie warszawiacy przez cały dzień ustawiali się w kolejkach do stanowisk, na których porad udzielali lekarze okuliści, periodontolodzy, dermatolodzy, specjaliści ds. żywienia, a także onkolog i specjalista w zakresie psychiatrii dziecięcej. Tradycyjnie, pod siedzibą TVP zaparkowało Mobilne Centrum Słuchu.
Tym razem największym chyba zainteresowaniem cieszyły się konsultacje dermatologiczne. Dyżurowało troje specjalistów, dr Agnieszka Kalińska-Bienias, dr Julia Sieczych i dr Bartłomiej Święs z Kliniki Dermatologii i Wenerologii WUM, a mimo to na poradę trzeba było czekać w długiej kolejce. Większość pacjentów zgłaszała się na badanie dermatoskopowe znamion. – Jesień, zwłaszcza po tak słonecznym lecie, to dobra pora na to, aby ocenić stan istniejących wcześniej znamion oraz sprawdzić, czy na skórze nie pojawiły się inne podejrzane zmiany – mówił dr Święs. Niestety, u kilku pacjentów, którzy zgłosili się na badanie, wykryto niebezpieczne zmiany.
Przynajmniej pół godziny trzeba było czekać także na konsultacje okulistyczne oraz badania – ostrości wzroku, ciśnienia wewnątrzgałkowego i dna oka. Jak zauważyła dr Aleksandra Opala z Kliniki Okulistyki Samodzielnego Szpitala Klinicznego CMKP, problemy, z którymi zgłaszali się pacjenci, powtarzały się – jednymi z najczęstszych były zespół suchego oka oraz zaćma. Pacjenci, u których już zdiagnozowano tę chorobę, wahali się, czy poddawać się operacji czy odłożyć zabieg. U kilku pacjentów stwierdzono podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, co pozwalało podejrzewać rozwój jaskry.
Przez cały dzień oblegane było stanowisko specjalistów ds. żywienia. Spektrum poruszanych tematów – jak podsumowała mgr Klaudia Wiśniewska z Instytutu Żywności i Żywienia – było bardzo szerokie. Pacjenci pytali m.in. o prawidłowy sposób odżywiania przy cukrzycy, po przebytej ciąży, w trakcie leczenia onkologicznego. Na stanowisku IŻŻ wykonywano także pomiary i analizę masy ciała.
Na konsultację do lekarza specjalisty w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży zgłaszali się rodzice i dziadkowie. Dr Łukasz Szostakiewicz z Instytutu Psychiatrii i Neurologii nie szczędził czasu, aby odpowiedzieć na pytania związane z wychowaniem dzieci, w tym w sytuacjach szczególnie trudnych, np. po rozwodzie lub śmierci rodziców. Trudne tematy poruszano także w rozmowach z onkologiem. – Kilku pacjentów pochodzących z rodzin obciążonych chorobami nowotworowymi zgłosiło się do mnie z obawy przed zachorowaniem – mówił dr Michał Siwik z warszawskiego Centrum Onkologii. Kilka pacjentek prosiło o ocenę wyniku mammografii. Zgłaszali się nawet pacjenci ze zdiagnozowanym nowotworem, aby porozmawiać o wadach i zaletach zastosowanego leczenia.
Pacjenci, którzy ustawiali się w kolejce na badania, nie ukrywali, że zgłaszając się do medycznego miasteczka, chcą ominąć długie kolejki do specjalistów w przychodniach.